Live 2 în direct
Toate →
Fotbal Intern

Becali desființează Oțelul după 4-0 – am întâlnit niște jaloane, o echipă de Divizia C

aprilie 11, 2026
3 min citire 0 comentarii

FCSB a demolat-o pe Oțelul Galați, scor 4-0, în etapa a 4-a din play-off-ul Superligii. Numai că, în loc de laude, Gigi Becali a intrat în direct la TV și a avut un discurs neașteptat de critic la adresa propriei echipe, considerând că adversarul a fost de nivelul ligii a treia.

Mâna lui Rădoi se vede la agresivitate

Primul lucru remarcat de patronul campioanei a fost schimbarea de atitudine a jucătorilor. Becali i-a acordat credit lui Mirel Rădoi pentru acest aspect, deși a ținut să facă o distincție clară. „Se simte mâna lui Mirel Rădoi în ceea ce privește agresivitatea. I-a trebuit, probabil, ceva vreme, o lună de când este, ca să imprime agresivitatea, nu jocul.”

Dar lauda s-a oprit brusc aici.

Avertismentul patronului: Să nu ne îmbătăm cu apă rece

Imediat după, Becali a turnat un pahar de apă rece peste orice urmă de entuziasm. El a subliniat că victoria, deși categorică, a venit împotriva unui adversar extrem de modest și că scorul ar fi trebuit să fie mult mai mare. Până la urmă, ce înseamnă un 4-0 când puteai da 10?

„Să nu ne îmbătăm cu apă rece, că dacă ne îmbătăm cu apă rece vom avea surprize mari. Pentru că noi am jucat cu o echipă care a dormit pe teren și trebuia să fie 10-0. Atât timp cât ai 4 goluri și nu mai dai niciunul în repriza a doua, nu e în regulă”, a tunat finanțatorul la emisiunea „Fotbal Show”.

Oțelul, catalogată drept echipă de Divizia C

Discursul a atins punctul culminant când a venit vorba de valoarea gălățenilor. Fără menajamente, Becali i-a desființat pe adversari, folosind termeni extrem de duri pentru o echipă de play-off.

„Am întâlnit o echipă de Divizia C, niște jaloane. De asta spun să nu ne îmbătăm cu apă rece”, a continuat Becali.

Și, ca să întărească ideea că jocul nu l-a impresionat, a adăugat o critică subtilă și la adresa veteranului din apărare: „Dacă vorbim de agresivitate, ce a făcut Vlad Chiricheș?”

Remarcații și noua soluție din atac

Chiar dacă a fost nemulțumit de prestația de ansamblu, patronul roș-albaștrilor a nominalizat câțiva jucători care i-au atras atenția. E drept că lista nu e foarte lungă. „Mi-au plăcut Olaru, Tănase, Cisotti, Popescu, dar nu pot spune că am văzut ceva excepțional.”

Surpriza a venit însă când a vorbit despre postul de atacant. Un jucător l-a convins pe deplin și pare să fie noua variantă preferată de Becali pentru ofensivă, mai ales că îndeplinește și regula U21 (informație dedusă din cuvântul „under”). „M-a convins Stoian ca executant. Are execuție de mare atacant și cred că e o soluție mai bună în atac, mai ales că este și under”, a încheiat Gigi Becali.

f 𝕏

Cătălin Lazăr este jurnalist sportiv cu peste 8 ani de experiență, specializat în fotbalul internațional, în special Premier League și La Liga. Contribuțiile sale la Dolce Sport, una dintre cele mai importante publicații sportive din România, îl fac o sursă de referință pentru analiza transferurilor și a performanțelor echipelor de top.

Citește în continuare

Fotbal Intern

Cele mai citite din Fotbal Intern

Mai multe din Fotbal Intern

Vezi tot →
0 comentarii

Lasă un comentariu