Live 2 în direct
Toate →
Fotbal Extern

Rudiger, acuzat de un adversar că l-a insultat – poate e bărbat să recunoască

aprilie 16, 2026
2 min citire 0 comentarii

Scandal după meciul câștigat de Bayern Munchen cu 4-3 în fața lui Real Madrid, în manșa secundă a sferturilor Ligii Campionilor. Fundașul bavarez Josip Stanisic îl acuză pe Antonio Rudiger de insulte violente, petrecute chiar pe teren. Acum, îi cere fundașului madrilen să recunoască public ce a spus în timpul partidei.

Stanisic îl pune la zid pe Rudiger

Jucătorul croat de la Bayern a răbufnit la finalul meciului, povestind presei despre un incident verbal cu fundașul german. „Așa ceva este total inacceptabil”, a declarat Stanisic, vizibil afectat. El a continuat, provocându-l pe adversarul său: „A fost rostit un singur cuvânt urât, și de două ori. Dar întrebați-l pe el ce a spus. Poate este suficient de bărbat și are curajul să recunoască.”

E drept că Stanisic a încercat ulterior să calmeze spiritele, subliniind că nu poartă pică la nivel personal.

„Nu sunt genul care creează tensiuni și nu iau asta personal. Se întâmplă în focul momentului. Pentru mine, subiectul este închis. Doar cred că acest tip de comportament este inacceptabil, indiferent dacă suntem adversari sau ne cunoaștem”, a încheiat fundașul, care a fost înlocuit la pauză cu Alphonso Davies.

Faza care a încins spiritele

Iar totul a pornit de la faza celui de-al treilea gol al madrilenilor, marcat de Kylian Mbappe în minutul 42. Jucătorii lui Bayern au reclamat un fault comis de Rudiger asupra lui Stanisic chiar la începutul contraatacului. Reluările arată cum fundașul german îl lovește pe adversar după ce pierde mingea, însă nici arbitrul de centru și nici camera VAR nu au intervenit pentru a opri faza.

Pe lângă contactul fizic, se pare că Rudiger ar fi adăugat și o serie de insulte.

O fază trecută cu vederea de arbitri.

Rudiger, preocupat doar de arbitraj

Dar ce a avut de spus Rudiger despre asta? Ei bine, nu mare lucru, cel puțin nu despre acuzațiile lui Stanisic. Până la urmă, neamțul a fost preocupat de cu totul altceva: arbitrajul și eliminarea coechipierului său, Eduardo Camavinga. Internaționalul francez a primit al doilea cartonaș galben pentru că a întârziat repunerea mingii în joc (după ce a stat pe teren puțin peste 20 de minute), o decizie considerată scandaloasă de tabăra spaniolă.

Întrebat despre momentul cheie, Rudiger a comentat tăios. „S-a terminat totul cu cartonașul roșu?”, a întrebat retoric fundașul, conform abola.pt. „Este clar, nu poți elimina un jucător pentru așa ceva. Arbitrul nici nu știa că el avea deja un cartonaș și a stricat un meci magnific, foarte echilibrat, și acolo s-a terminat jocul.”

f 𝕏

Cu o experiență de peste 8 ani în presa sportivă, Liviu Lazar este expertul Dolce Sport pe fotbalul extern, analizând cu precizie campionate precum Premier League sau La Liga. Articolele sale oferă o perspectivă aprofundată asupra strategiilor de joc și a impactului transferurilor internaționale.

Citește în continuare

Fotbal Extern

Cele mai citite din Fotbal Extern

Mai multe din Fotbal Extern

Vezi tot →
0 comentarii

Lasă un comentariu