Joi, 7 mai, s-au împlinit 40 de ani de la momentul istoric în care Steaua a reușit să câștige la Sevilla Cupa Campionilor Europeni. V-ați gândit vreodată cum reacționează niște superstaruri când dau ochii cu băieții care tocmai au cucerit Europa? Ei bine, povestea dezvăluită de Gabi Balint scoate în evidență aura de invincibilitate pe care steliștii o aveau în acea epocă.
Dincolo de cele patru penalty-uri apărate de „Eroul de la Sevilla”, Helmuth Duckadam, rămâne în istorie teroarea pe care „militarii” o instaurau în rândul marilor forțe ale continentului. Așa cum reiese dintr-un material amplu publicat recent de Gsp, presiunea momentului a fost uriașă pentru toți cei implicați. Balint și-a amintit un detaliu absolut spumos legat de tensiunea loviturilor de departajare: „În timp ce mergeam să bat penalty-ul, îl înjuram în gând pe Lăcătuș”.
Iar nostalgia acelor vremuri lovește greu astăzi. „Nu cred că vom mai ajunge să trăim acea emoție. S-au schimbat multe lucruri în fotbalul european și mondial”, a mărturisit fostul mare atacant.
Micul dejun care a socat vedetele din Italia
La un an distanță de la duelul direct din Ghencea (Steaua – Anderlecht 3-0 în semifinalele Cupei Campionilor Europeni), echipa din București a bifat o întâlnire de pomină. Balint și colegii săi s-au intersectat într-un hotel din Belgia cu starurile lui Inter Milano, formație unde tocmai se transferase Enzo Scifo.
Și aici intervine faza antologică.
În timp ce italienii se pregătiseră riguros pentru antrenamente, steliștii aveau cu totul alt program. „Noi eram într-un cantonament de pregătire în Belgia. Fusese ultima zi și apoi am primit liber în seara aia. În același hotel cu noi a venit și Inter, unde se transferase Scifo. A doua zi dimineață, noi am venit la micul dejun îmbrăcați civil, după ce petrecuserăm toată noaptea la discotecă. Eram îmbrăcați fiecare cu ce aveam la noi, că urma să plecăm la aeroport, să ne întoarcem acasă. Unii au luat o omletă, alții o bere, să se dreagă… N-aveam noi treabă! Cei de la Inter se uitau la noi și se întrebau: ăștia sunt ăia de la Steaua, care a câștigat Cupa Campionilor?! Dar Scifo le-a zis: «Vai de capul nostru ce am pățit cu ei acolo, în România! Aștia, cel puțin în prima repriză, ne-au luat într-o viteză… N-am avut nicio șansă. Nicio echipă n-ar fi avut nicio șansă!»”
Să fim serioși, cine ar veni azi la un mic dejun oficial cu o bere în mână, chiar sub ochii adversarilor? Pe bune, fotbalul modern e mult prea sterilizat pentru astfel de momente autentice. Scifo recunoscuse clar superioritatea românilor: „Ăștia ne-au luat într-o viteză… N-am avut nicio șansă!”. Mai mult, exclamația sa de teamă a rămas celebră: „Vai de capul nostru!”.
Atmosfera de vis si declaratii taioase la aniversare
Numai că atitudinea relaxată din afara terenului se transforma într-o determinare feroce pe gazon. Magia se simțea cel mai bine acasă, unde suporterii creau un vulcan greu de stins. Balint a rememorat (cu o emoție vizibilă) acea conexiune pură: „Aș revedea meciul ăla cu Anderlecht de nu știu câte ori. Stadionul a fost plin, plin, plin. Să vezi bucuria aia a oamenilor din tribune. După ce marcai te duceai spre tribune și vedeai cum trăiesc meciul, ce fericiți erau doar că dădeai un gol. Pe mine mă sensibiliza asta. Înainte de meciurile mai importante, mă uitam și mă încărcam teribil văzându-i pe oameni cum vin, cu steaguri, cu fulare, hotărâți.”
Dar sărbătoarea de 40 de ani a adus la lumină și mesaje extrem de tăioase. Victor Pițurcă a lansat un avertisment legat de viitorul clubului: „Chiar dacă ministrul nu va mai fi în funcție…”. Tot el a atins un subiect sensibil legat de prima reprezentativă, spunând direct: „E o problemă că este Ianis Hagi la echipa națională”. Cât despre tricoul purtat în finala de la Sevilla, Pițurcă a recunoscut sec: „Cred că m-am enervat, eram înapoiați atunci”.
La rândul său, Helmut Duckadam a oferit o mărturie-document despre condițiile din acea perioadă: „Valentin a obținut o facilitate nesperată!”. Iar din culisele vestiarului Stelei ’86 continuă să iasă la iveală povești șocante, precum acest conflict fizic incredibil: „I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!”. Nici Balint nu a uitat un episod tensionat cu spaniolii de la Barcelona. Amintindu-și cum „Bucătarul a început să plângă”, fostul atacant a reprodus reacția nervoasă din grup: „Belo, închide ăla! Ce, noi suntem fraieri să-i distrăm?”.
Între timp, prezentul aduce alte realități. Radu Miruță a făcut anunțul momentului pentru fanii de azi: „Steaua nu mai poate fi întoarsă din drumul spre Liga 1”. Asta în timp ce pe teren, în meciul Steaua – Sepsi, s-a marcat un gol fabulos, executat printr-o „rabona” cum rar se vede pe stadioanele noastre.
Ce se intampla in sportul mondial. Reactii de ultima ora
Dincolo de fotbalul românesc, peisajul internațional fierbe la propriu. La Real Madrid, tensiunile au explodat iremediabil. Fede Valverde a oferit explicații halucinante după conflictul cu Tchouameni, recunoscând: „Astăzi am avut din nou un conflict. În timpul discuției…”. Presa iberică a identificat deja cine este „turnătorul” din vestiarul galacticilor.
În Anglia, dezbaterea tactică dintre Arteta și Simeone trasează granița fină dintre un „loser” și un „winner”. Iar în Liga Campionilor, Luis Enrique a uimit pe toată lumea ordonându-i portarului Safonov să „țintească” tribunele la degajări, o strategie cel puțin bizară.
Nici sporturile olimpice nu sunt lipsite de drame uriașe din spatele cortinei. Un sportiv a dezvăluit condițiile inumane de pregătire: „Dansam la ora două în dormitorul de 12 metri pătrați” și „Curgea transpirația pe jos, alunecai…”.
Pe plan monden și auto, știrile curg pe bandă rulantă. Simona Țăranu a „fugit” din România pentru o vacanță, declarând scurt: „Am sărbătorit altfel”. O altă vedetă s-a pozat excentric în toaleta avionului cu mesajul: „Regina se întoarce!”. Între timp, producătorul autohton Dacia a surprins piața cu un model inedit, descris ca un veritabil „dormitor pe roți”.
În spațiul public se discută intens și despre dilema viitorului guvern, „oricare ar fi el”, dar și despre drame personale cutremurătoare, cum ar fi interviul sfâșietor în care fiul lui Lucian Bălan declară: „Tatăl meu și-a distrus…”.





































Lasă un comentariu