Live 3 în direct
Toate →
Fotbal Extern

Mirel Radoi anunta plecari de la Gaziantep dupa infrangerea 1-2 cu Goztepe

mai 10, 2026
3 min citire 0 comentarii

Mirel Rădoi a luat o decizie radicală la Gaziantep după al treilea eșec consecutiv pe banca tehnică, o înfrângere cu scorul de 1-2 pe terenul celor de la Goztepe. Antrenorul român a anunțat oficial că va renunța la mai mulți jucători din lot imediat după ultima etapă a campionatului Turciei.

Trei infrangeri consecutive pentru tehnicianul roman

Situația nu e deloc roză pentru fostul selecționer. Tehnicianul român pierduse și primele două partide la formația turcă, mai exact un 0-3 cu Eyupspor și un 0-2 cu Beșiktaș. Și uite așa, presiunea a crescut constant în vestiarul echipei în ultimele săptămâni.

Dar, din fericire pentru echipa lui Mirel Rădoi, emoțiile majore privind salvarea au trecut. Gaziantep se află pe locul 12 în clasament, cu 37 de puncte, fiind deja salvată matematic de la retrogradare înainte de ultima rundă. Până la urmă, obiectivul principal a fost atins, însă modul în care jucătorii au tratat ultimele partide l-a scos pur și simplu din sărite pe antrenor.

Mesajul clar din vestiar inaintea ultimei etape

Așa cum a relatat luni dimineață Gsp, discursul tehnicianului a fost unul extrem de tăios. Rădoi nu a menajat pe nimeni în declarațiile oferite presei locale și a pus la zid atitudinea fotbaliștilor săi.

„Meciul de săptămâna viitoare are o importanță majoră, atât pentru noi, cât și pentru fotbaliștii noștri. Unii dintre jucători vor păși pe teren în acest tricou, în fața suporterilor noștri, probabil pentru ultima dată. În fotbal, pot accepta oricând o înfrângere. Totuși, nu pot accepta niciodată în echipele mele ca, după un eșec, jucătorii să se comporte de parcă nu s-ar fi întâmplat nimic sau să văd fotbaliști care nu luptă pe teren și nu sunt afectați de rezultat. Ne așteptăm la o reacție și la un rezultat total diferite în meciul următor”, a declarat Mirel Rădoi, citat de publicația tekspor.net.

Să fie acesta începutul unei curățenii masive de vară la clubul turc?

Situatia stranierilor si o posibila mutare pe axa FCSB

Iar când vorbim despre Gaziantep, atenția fanilor din România este mereu ridicată datorită jucătorilor noștri de acolo. În eșecul 1-2 cu Goztepe, Mirel Rădoi i-a ținut pe teren pe tot parcursul meciului pe Alexandru Maxim și Deian Sorescu (folosit constant în primul 11), în timp ce atacantul Denis Drăguș nu a fost inclus în lot pentru această partidă.

Dincolo de curățenia de primăvară, se pregătesc deja și sosiri importante pentru perioada de mercato din vară. Presa din Turcia notează că Rădoi ar dori să-l aducă sub comanda sa pe Vlad Chiricheș. Fundașul central va fi liber de contract după despărțirea de roș-albaștri, campioana României. Mutarea are sens tactic, mai ales că Mirel Rădoi a preluat-o pe Gaziantep la final de martie, după o scurtă perioadă de o lună și jumătate petrecută exact pe banca celor de la FCSB.

Următorul test pe teren pentru echipă este partida Gaziantep – Bașakșehir. Meciul va avea loc pe 17 mai, de la ora 20:00.

f 𝕏

Cu o experiență de peste 8 ani în presa sportivă, Liviu Lazar este expertul Dolce Sport pe fotbalul extern, analizând cu precizie campionate precum Premier League sau La Liga. Articolele sale oferă o perspectivă aprofundată asupra strategiilor de joc și a impactului transferurilor internaționale.

Citește în continuare

Fotbal Extern

Cele mai citite din Fotbal Extern

Mai multe din Fotbal Extern

Vezi tot →
0 comentarii

Lasă un comentariu