Live 1 în direct
Toate →
Fotbal Extern

Dinamo invinge FC Arges 2-1 in play-off. Puscas marcheaza primul gol in Superliga

mai 10, 2026
4 min citire 0 comentarii

Dinamo București a obținut o victorie uriașă în etapa a 8-a din play-off-ul Superligii, învingând-o pe FC Argeș cu scorul de 2-1. Meciul disputat pe arena Arcul de Triumf a adus descătușarea mult așteptată pentru George Pușcaș, atacantul marcând primul său gol în campionatul intern pentru formația alb-roșie.

Cum s-a trăit victoria lui Dinamo pe gazon și la vestiare

Autocarul lui Dinamo și cel al jucătorilor de la FC Argeș au ajuns rând pe rând la stadionul Arcul de Triumf, prefațând un duel electric sub privirile fanilor nerăbdători. Dar adevăratul spectacol s-a dat pe teren, acolo unde tensiunea a atins cote maxime. George Pușcaș, transferat pentru a rezolva seceta ofensivă, a scos „pușca” și a jubilat după reușita sa din acest meci necesar.

„Mi-a fost dor”, a spus atacantul într-un flash-interview plin de emoție.

Să fie acesta momentul descătușării pentru internaționalul român? Cert e că jucătorul a completat ulterior, vizibil ușurat de presiunea acumulată în ultima perioadă: „La ce probleme am avut eu…”.

Iar bucuria dinamoviștilor după fluierul final a fost evidentă, jucătorii cântând zeci de minute alături de galerie. Kennedy Boateng, marcator și el în victoria cu 2-1, a ținut să facă o dedicație specială la finalul celor 90 de minute. „Dedic golul domnului Nicolescu”, a declarat fundașul la zona mixtă.

Zeljko Kopic a trăit intens partida pe marginea terenului. Antrenorul „câinilor” a oferit autografe și a făcut fotografii cu fanii dinamoviști după succesul obținut pe teren propriu. La prima reacție după joc, tehnicianul croat a vorbit deschis și despre protestul suporterilor, încercând să mențină un echilibru în vestiar.

De partea cealaltă, dezamăgirea a fost totală pentru piteșteni. Bogdan Andone a răbufnit pur și simplu după eșecul dureros. „I-aș fi schimbat pe toți!”, a spus antrenorul oaspeților, extrem de nemulțumit de atitudinea elevilor săi.

Tensiuni majore în Superliga și decizii radicale

Dincolo de cifre, campionatul intern produce drame reale în fiecare etapă. Un incident șocant s-a petrecut imediat după un alt duel din Superliga, când medicii au oprit autocarul pe drum și l-au dus pe un jucător la spital de urgență.

Așa cum a relatat marți dimineață Video într-o amplă sinteză a fotbalului românesc, nervii sunt întinși la maximum și pe băncile tehnice din prima ligă. Costel Gâlcă a răbufnit la interviu și l-a făcut pe reporter să îi prezinte scuze, o dovadă clară a presiunii sub care lucrează antrenorii din România.

Mai mult, o legendă a României s-a întors definitiv în țară și a lansat un atac dur la adresa nivelului tehnic actual.

„Pe ultima mea sută de metri, vreau să deschid academie. Am văzut la CFR – Craiova jucători care nu știu să șuteze”, a tunat fostul mare internațional.

Cuvinte grele, dar până la urmă reflectă o realitate cruntă a fotbalului nostru (un campionat unde calitatea execuțiilor lasă adesea de dorit).

Șahtior ia titlul. Nebunie la conferința de presă

Șahtior este oficial campioană în Ucraina, reușind să cucerească un nou trofeu într-un context extrem de dificil. Sărbătoarea a fost una pe măsură, iar jucătorii i-au turnat gheață în cap antrenorului direct în fața jurnaliștilor prezenți la stadion. O fază trasă la indigo s-a petrecut și cu Arda Turan, după ce noii campioni i-au turnat gheață în cap în conferință.

Trecând la fotbalul mare din vestul Europei, spectacolul a fost garantat în derby-ul suprem din La Liga. Fanii au savurat o execuție sublimă la deschiderea de scor din Barcelona – Real Madrid, meci care a ținut din nou planeta în fața televizoarelor.

Numai că la Madrid nu e doar lapte și miere în aceste zile. A venit decizia lui Arbeloa în privința lui Tchouameni, la 3 zile după ce și-a băgat colegul în spital în urma unei intrări dure la antrenamente.

În Italia, lucrurile sunt la fel de serioase pentru românii implicați. Cristi Chivu primește note din partea presei din peninsulă după scorul de neprezentare din confruntarea Lazio – Inter. Italienii au analizat dur prestația și au scris un singur cuvânt clar pe prima pagină: „Avertisment!”.

Medalii istorice și reacția Simonei Halep

Sportul românesc respiră la nivel înalt și prin alte discipline individuale sau de echipă. Simona Halep a reacționat public și a numit victoria istorică obținută de Sorana Cîrstea în fața liderului WTA, un moment de mândrie pentru tenisul autohton.

Statistica e implacabilă.

La tenis de masă, fetele noastre au scris istorie la campionatul mondial. România nu a avut nicio șansă în semifinala contra Chinei, dar încheie turneul cu prima medalie mondială după 26 de ani.

Revenind la fotbalul intern, atenția se mută acum spre zona de jos a clasamentului, unde lupta pentru supraviețuire este crâncenă. Lucian Filip a susținut o conferință de presă din partea celor de la FCSB, unde prefațează duelul cu Unirea Slobozia din play-out. Meciul din runda următoare va fi decisiv pentru ierarhia finală.

f 𝕏

Cu o experiență de peste 8 ani în presa sportivă, Liviu Lazar este expertul Dolce Sport pe fotbalul extern, analizând cu precizie campionate precum Premier League sau La Liga. Articolele sale oferă o perspectivă aprofundată asupra strategiilor de joc și a impactului transferurilor internaționale.

Citește în continuare

Fotbal Extern

Cele mai citite din Fotbal Extern

Mai multe din Fotbal Extern

Vezi tot →
0 comentarii

Lasă un comentariu