Scoruri rezultate recente
Toate →
Fotbal Extern

Camavinga, eliminat în 8 minute, își cere scuze după dezastrul cu Bayern

aprilie 17, 2026
3 min citire 0 comentarii

Eduardo Camavinga și-a cerut scuze public după ce a fost eliminat în minutul 86 al returului cu Bayern, un moment care a cântărit decisiv în eliminarea Realului din Liga Campionilor. Introdus pe teren pentru a betona defensiva la scorul de 3-2, francezul a lăsat echipa în zece oameni, iar bavarezii au profitat, marcând prin Luis Diaz (min. 89) și Michael Olise (90+4) pentru a întoarce soarta calificării.

Două galbene în 8 minute

A fost un veritabil coșmar pentru mijlocașul francez. Introdus în minutul 64 în locul lui Brahim Diaz, Camavinga a reușit contraperformanța de a fi avertizat de două ori într-un interval de numai 8 minute. Primul galben l-a încasat în minutul 78, după o tragere prelungită de tricou asupra lui Jamal Musiala, care se lansa periculos spre poarta lui Lunin.

Iar lovitura de grație a venit în minutul 86. După un fault asupra lui Harry Kane, francezul a reținut prelungit balonul, încercând să tragă de timp. Gestul nu i-a scăpat arbitrului (slovenul Zlavko Vincic), care i-a arătat al doilea cartonaș galben și, implicit, pe cel roșu. Pe bune, te-ai aștepta la mai multă luciditate la acest nivel?

Pe teren, Camavinga a părut șocat și a contestat vehement decizia, la fel ca și colegii săi.

„Îmi asum responsabilitatea”

Dacă la cald nu a acceptat că a greșit, atitudinea sa s-a schimbat câteva ore mai târziu. Joi seară, pe rețelele de socializare, Eduardo Camavinga și-a recunoscut vina printr-un mesaj scurt și direct adresat fanilor și colegilor.

„Îmi asum responsabilitatea. Vreau să-mi cer scuze coechipierilor și fanilor. Vă mulțumesc pentru susținere. Hala Madrid, întotdeauna!”, a postat mijlocașul. Un gest de onoare, e drept, dar care nu schimbă cu nimic deznodământul dramatic din teren.

Koeman îl pune la zid

Nu toată lumea a dat vina pe arbitru. Selecționerul Olandei, Ronald Koeman, a avut o perspectivă total diferită și a indicat clar vinovatul pentru eliminare.

„Am văzut și eu al doilea cartonaș galben al lui Camavinga. Faultul n-a fost atât de grav, nu era de cartonaș galben, dar nu trebuia să țină mingea”, a punctat Koeman. Fostul mare fotbalist a continuat analiza tăioasă. „Dacă aș fi antrenor, aș fi mai supărat pe jucător. După ce a comis faultul trebuia să lase mingea și să plece pentru a-și recăpăta poziția. Ținând mingea, ai lăsat decizia în mâinile arbitrului și nu poți face asta”.

O lecție dură.

Haos la finalul meciului

Nervii au continuat și după fluierul final. Coechipierii lui Camavinga au protestat îndelung la adresa arbitrului Zlavko Vincic, iar Arda Guler a insistat atât de mult încât a fost și el eliminat, primind direct cartonașul roșu.

Dar, în ciuda furiei de pe gazon, conducerea clubului a luat o decizie neașteptată. Până la urmă, Real Madrid a hotărât să nu depună nicio plângere la UEFA împotriva centralului sloven, preferând probabil să analizeze greșelile din propria curte, exact așa cum a sugerat și Koeman.

f 𝕏

Cu o experiență de peste 8 ani în presa sportivă, Liviu Lazar este expertul Dolce Sport pe fotbalul extern, analizând cu precizie campionate precum Premier League sau La Liga. Articolele sale oferă o perspectivă aprofundată asupra strategiilor de joc și a impactului transferurilor internaționale.

Citește în continuare

Fotbal Extern

Cele mai citite din Fotbal Extern

Mai multe din Fotbal Extern

Vezi tot →
0 comentarii

Lasă un comentariu