Real Madrid părăsește Liga Campionilor după un meci nebun la Munchen, pierdut cu 3-4 în fața lui Bayern, care se califică mai departe cu scorul general de 4-3. Momentul care a încins spiritele și a decis, probabil, soarta calificării a fost eliminarea lui Eduardo Camavinga din minutul 86, un gest taxat fără menajamente de analistul Basarab Panduru.
„O prostie monumentală!”
Faza a avut loc la scorul de 3-2 pentru Real Madrid, rezultat care ar fi trimis partida în prelungiri. Francezul Eduardo Camavinga a văzut al doilea cartonaș galben și, implicit, pe cel roșu, după ce a ținut prea mult mingea în mână pentru a întârzia repunerea jocului de către bavarezi. O decizie a centralului Slavko Vincic care l-a scos din sărite pe Panduru.
Analistul consideră că vina îi aparține exclusiv jucătorului. Ba chiar a numit gestul său o naivitate de neînțeles la acest nivel.
„Eu aș tinde să cred că e corect acordat cartonașul roșu. Nu e vina arbitrului să aibă grijă să nu rupă jocul… el ia mingea în mână. Mie mi se pare o prostie monumentală de face Camavinga. El știe regulile! Știa și că are cartonaș galben. Nu ai voie să faci așa ceva. Cei de la Real Madrid se vor plânge, am văzut și ieri că Barcelona s-a plâns”, a declarat Basarab Panduru.
„Real Madrid nu se găsește în posesie”
Dar analiza lui Panduru nu s-a oprit doar la faza eliminării. El a observat o lipsă de coerență în jocul de posesie al madrilenilor, în contrast total cu siguranța arătată de Bayern. V-ați întrebat de ce Realul a părut uneori fără idei clare?
Panduru a oferit o explicație, punctând și câteva erori individuale, precum cea a lui Neuer la golul marcat de Arda Guler.
„La a doua greșeală a lui Neuer, lumea deja începe să strige. Parcă nu îi mergea stângul ăla. La golul lui Guler, mingea pare că se duce doi metri afară. Apoi ajunge pe centrul porții. E ceva… Mie mi s-a părut că cei de la Real Madrid nu se găsesc când au posesia. Priviți la Bayern! Sigur, e greu să fie la fel de bună ca săptîmâna trecută. Atunci a fost spectacol mondial, ceva din cale afară. Dar Bayern, când pasează, îi vezi că știu ce să facă. Se găsesc ușor, se demarcă”, a mai spus fostul internațional.
Și nemții au avut ce contesta
Numai că, dacă madrilenii au arătat cu degetul arbitrajul pentru eliminarea lui Camavinga, nici tabăra germană nu a fost pe deplin împăcată cu deciziile lui Slavko Vincic. E drept că bavarezii au avut și ei motivele lor de nemulțumire, în special pentru două faze petrecute în prima repriză.
Mai exact, nemții au contestat lovitura liberă din care Arda Guler a marcat pentru 2-1, acordată foarte ușor, dar și o intrare a lui Rudiger la un adversar, departe de minge, petrecută chiar înaintea golului cu numărul 3 al spaniolilor.
Cifrele sunt însă clare.
Bayern merge mai departe și va da piept cu PSG în semifinale, în timp ce cealaltă confruntare pentru un loc în marea finală se va da între Arsenal și Atletico Madrid.





































Lasă un comentariu