Live 1 în direct
Toate →
Fotbal Intern

Final dramatic la Miercurea Ciuc, Farul egalată în minutul 90+4

martie 21, 2026
3 min citire 0 comentarii

Farul Constanța a remizat, scor 1-1, pe terenul celor de la Csikszereda, într-un meci din etapa a doua a play-out-ului Superligii. Constănțenii au fost egalați în minutul 90+4, după un gol marcat de Iustin Doicaru la prima sa atingere de balon, o reușită care părea să aducă victoria.

Larie: „Am demonstrat că suntem o echipă bună”

Căpitanul Farului, Ionuț Larie, a încercat să vadă partea plină a paharului după egalul smuls de gazde în ultima fază. El consideră punctul câștigat un efort meritoriu al echipei. „Un punct muncit, la o contracandidată acasă. Suntem bucuroși că plecăm cu un punct și, dacă luam după golul egalizator de la ultimele faze, este neplăcut, dar am întâlnit o echipă bună astăzi și băieții au arătat caracter, valoare și am muncit 90 de minute așa cum trebuie”, a declarat Larie.

Deși victoria a fost ratată la limită, liderul din terenul al „marinarilor” preferă să se concentreze pe efortul depus. „Am condus 5 minute, nu ne bucurăm neapărat, dar eu mă bucur că băieții au muncit și au făcut ce trebuia. Asta este, mergem cu un punct și sper să luăm puncte cu Slobozia, ca să avem un final de sezon liniștit”.

Iar încrederea în forța grupului rămâne. „Cred că am demonstrat că suntem o echipă bună în acest play-out. Am învins Petrolul, o echipă incomodă, și cred că trebuie să luăm jocul bun. Am dominat în mare parte, lăsând ultimele 5 minute când trebuia să apăram rezultatul”, a mai spus fundașul.

Glezna umflată și decizia VAR

Golul egalizator al celor de la Csikszereda, marcat de Szalay, a venit însă în urma unei faze controversate, în care constănțenii au cerut fault la Iustin Doicaru. Căpitanul Larie a povestit ce i-a transmis colegul său mai tânăr. „Doicaru a spus că a fost lovit și acum are glezna umflată. Dacă cei din camera VAR (probabil prea ocupați cu alte faze) nu au dat nimic, înseamnă că nu a fost. Nu știu, nu am văzut”.

Dar cum vine asta, să ai jucătorul cu glezna umflată și arbitrajul să nu intervină?

Chiar Iustin Doicaru a oferit detalii clare despre incidentul care i-a lăsat un gust amar. „Mi s-a umflat glezna, pentru că, atunci când a dat pasa, a venit cu crampoanele fix pe glezna mea și s-a umflat. Arbitrul nu a zis nimic, îmi spunea să mă ridic”.

Doicaru, între bucuria golului și frustrare

Introdus pe teren de antrenorul Zicu în minutul 85, Iustin Doicaru a avut un impact imediat, marcând la prima atingere de balon. Un moment de vis pentru orice fotbalist. „M-am dus cu încredere, m-am concentrat foarte bine și am reușit să marchez”, a spus tânărul jucător.

O bucurie de scurtă durată.

Numai că finalul i-a stricat complet seara, atât din cauza rezultatului, cât și a deciziei arbitrului. „Normal că e frustrant, dar ce poți să faci dacă s-a luat decizia că nu a fost nimic? Nu a fost nimic. Îmi strică seara, normal, pentru că n-am reușit să aduc victoria, dar asta este”.

Până la urmă, Doicaru rămâne cu convingerea că echipa sa merita mai mult din deplasarea de la Miercurea Ciuc. „A fost un meci destul de bun, am controlat meciul și meritam să câștigăm astăzi”.

f 𝕏

Cătălin Lazăr este jurnalist sportiv cu peste 8 ani de experiență, specializat în fotbalul internațional, în special Premier League și La Liga. Contribuțiile sale la Dolce Sport, una dintre cele mai importante publicații sportive din România, îl fac o sursă de referință pentru analiza transferurilor și a performanțelor echipelor de top.

Citește în continuare

Fotbal Intern

Cele mai citite din Fotbal Intern

Mai multe din Fotbal Intern

Vezi tot →
0 comentarii

Lasă un comentariu