Live 1 în direct
Toate →
Fotbal Intern

Mircea Rednic, verdict dur pentru Dinamo după 0-1 cu Craiova – de asta am plecat

martie 20, 2026
3 min citire 0 comentarii

Mircea Rednic, prezent pe Arena Națională la duelul dintre Dinamo și Universitatea Craiova, a plecat înainte de fluierul final. Înfrângerea cu 0-1 a „câinilor”, încasată după golul lui Etim din minutul 45+2, l-a determinat pe fostul antrenor să ofere un verdict tăios, la fel ca un alt nume mare al clubului, Ioan Andone, care a părăsit și el stadionul prematur.

„De asta am și plecat”

Revenit în țară de la Sălaj, unde se ocupă de casa părintească, Mircea Rednic (63 de ani) a explicat ce face atunci când nu are un angajament. „Sunt bine, sunt sănătos, sunt în formă și era normal să vin și eu în țară, să mai merg la meciuri. Da, am venit de la Sălaj. Așa fac când nu antrenez, mai renovez casa părintească”, a spus tehnicianul.

Iar analiza sa asupra meciului a fost una la rece, fără menajamente. Rednic a identificat exact momentul și motivul care l-au făcut să nu mai aștepte finalul partidei.

„Meciul din această seară… au început cu teamă. Noi am avut două ocazii de gol, ei au avut una și jumătate și au înscris. Avem un om în plus, dar văd că nu reușim să marcăm și de asta am și plecat. Șansele devin tot mai mici”, a declarat Rednic, vizibil dezamăgit de ineficiența favoriților.

Șanse minime la titlu

Ce șanse mai are Dinamo la titlu, în aceste condiții? E drept că play-off-ul e abia la început, dar jocul nu convinge. Rednic (fost antrenor în mai multe mandate în Ștefan cel Mare) a fost sincer și a recunoscut superioritatea rivalelor din acest moment.

„Dinamo a avut și multe probleme cu accidentările. Mi-aș dori să câștige titlul, dar nu cred că anul acesta, pentru că am văzut și echipele din Cluj, Craiova și Rapid, care sunt mai în formă decât Dinamo”, a punctat antrenorul.

Totuși, o portiță rămâne deschisă.

„Este un campionat echilibrat, sunt diferențe mici în play-off. Încă se joacă, vedem ce se întâmplă, este abia a doua etapă.”

Revenirea pe bancă e aproape

Întrebat despre viitorul său profesional și despre momentul în care fanii îl vor revedea în iarbă, „Puriul” a fost extrem de direct și nu a lăsat loc de interpretări. Se pare că așteptarea nu va mai dura mult.

Răspunsul său a fost scurt și la obiect: „Cât de curând!”.

Verdict și pentru națională

Dar Rednic nu s-a oprit doar la Superliga. Tehnicianul a vorbit și despre șansele echipei naționale în barajul cu Turcia, iar optimismul său este, hai să fim serioși, unul foarte temperat. Acesta consideră că e nevoie de o conjunctură ieșită din comun pentru o calificare.

„Sper să fie o minune, pentru că doar printr-o minune ne putem califica. Trebuie să fim realiști, pentru că la ce lot au, va fi foarte greu!”, a încheiat Mircea Rednic.

f 𝕏

Cătălin Lazăr este jurnalist sportiv cu peste 8 ani de experiență, specializat în fotbalul internațional, în special Premier League și La Liga. Contribuțiile sale la Dolce Sport, una dintre cele mai importante publicații sportive din România, îl fac o sursă de referință pentru analiza transferurilor și a performanțelor echipelor de top.

Citește în continuare

Fotbal Intern

Cele mai citite din Fotbal Intern

Mai multe din Fotbal Intern

Vezi tot →
0 comentarii

Lasă un comentariu