Mirel Rădoi are mari probleme în a alcătui lotul pentru deplasarea de la Botoșani. Cu opt jucători plecați la loturile naționale și cu o infirmerie care se umple din nou, președintele Consiliului de Administrație de la FCSB, Mihai Stoica, trage un semnal de alarmă serios înaintea partidei programate vineri, 3 aprilie.
Bătăi de cap pentru Rădoi
Oficialul campioanei a recunoscut că situația este departe de a fi ideală, iar alcătuirea unui prim unsprezece competitiv se anunță o misiune extrem de dificilă. E drept că nu toți cei plecați la loturi erau titulari de drept, dar numărul mare de indisponibilități complică serios lucrurile. Pe bune, cum să faci o echipă în condițiile astea?
Mihai Stoica a fost direct și a subliniat provocarea majoră pentru antrenor: „Va fi foarte greu pentru Mirel să facă o echipă competitivă la Botoșani”.
Infirmeria, plină la campioană
Iar problemele nu se opresc aici. Pe lângă absenții convocați, FCSB se confruntă și cu mai multe cazuri medicale. Siyabonga Ngezana, unul dintre oamenii de bază din defensivă, a părăsit ședința de pregătire. „Siyabonga Ngezana s-a antrenat normal cu echipa. Azi a ieșit din antrenament că e puțin încărcat pe ischiogambieri, dar nu e nimic grav”, a explicat Stoica.
Nici situația lui Vlad Chiricheș nu este mai bună. Veteranul apărării a fost la Belgrad pentru a-și rezolva o problemă mai veche (o intervenție specializată), dar ghinionul pare să se țină scai de el. „Vlad Chiricheș a fost la Belgrad, s-a reparat problema, dar resimte durere în altă zonă. E la sală”, a continuat oficialul.
Ca și cum nu era de ajuns, a apărut o problemă și la Ionuț Cercel: „Cercel s-a antrenat și el normal cu echipa, azi a venit cu temperatură și cu durere în gât.”
Problema jucătorilor de la națională
Dar poate cea mai mare dificultate este legată de calendar. Cu meciul programat vineri, Rădoi nu se poate baza pe jucătorii care vor evolua pentru echipele naționale marți seara. Printre aceștia se numără nume importante precum Daniel Bîrligea, David Miculescu și Florin Tănase.
Mihai Stoica a detaliat situația: „Opt jucători sunt plecați. Din ăia opt nu sunt unii care se antrenează cu prima echipă, dar nu joacă. Va fi complicat noi jucând vineri să folosim jucătorii care vor juca marți.”
Meci cheie în play-out
Partida dintre FC Botoșani și FCSB se va disputa vineri, 3 aprilie, de la ora 20:30, în etapa a 3-a din play-out-ul Superligii. Înaintea meciului direct, FCSB ocupă locul 7, cu 27 de puncte.
O poziție dezamăgitoare pentru campioană.
De cealaltă parte, FC Botoșani se află pe locul 9, cu 24 de puncte, și caută să profite de problemele adversarului pentru a obține un rezultat mare pe teren propriu.





































Lasă un comentariu