Scoruri rezultate recente
Toate →
Fotbal Intern

Otelul Galati il da afara pe Stefan Bana. Mijlocasul pleaca din motive de indisciplina

mai 9, 2026
3 min citire 0 comentarii

Mijlocașul dreapta Ștefan Bană, în vârstă de 21 de ani, și-a anunțat brusc plecarea de la Oțelul Galați prin intermediul rețelelor de socializare. Împrumutat inițial de la Universitatea Craiova până la data de 30 iunie, jucătorul a dezvăluit fanilor că înțelegerea a fost ruptă prematur de către moldoveni.

Mesajul publicat și șters în timpul meciului

Dar lucrurile au luat o întorsătură complet atipică în mediul online. mesajul de adio al tânărului fotbalist a fost publicat pe internet exact în timpul în care colegii săi se aflau pe gazon. Formația antrenată de Stjepan Tomas juca pe teren propriu împotriva celor de la Farul Constanța, într-o partidă din etapa a 8-a din play-out.

Așa cum a relatat sâmbătă seară Gsp, anunțul fotbalistului a venit chiar în ziua în care Oțelul s-a salvat matematic de la retrogradare, în urma victoriei cu scorul de 3-2 în fața constănțenilor. Bană nu a făcut parte din lotul echipei pentru acest duel important. La doar câteva minute distanță după ce a făcut anunțul despărțirii, fotbalistul a șters postarea de pe contul său.

Stefan Bana dat afara de Otelul Galati. Acuza ca Zivulic i-a spart usa dupa victoria 3-2 cu FarulRecomandăriStefan Bana dat afara de Otelul Galati. Acuza ca Zivulic i-a spart usa dupa victoria 3-2 cu Farul

Ce a transmis Ștefan Bană conducerii și suporterilor

Până la urmă, textul publicat de mijlocaș a fost suficient de clar în privința rupturii, deși fotbalistul nu a explicat cu amănunte ce s-a întâmplat exact în culise. Jucătorul a recunoscut direct că decizia i-a aparținut clubului.

„Mulțumesc Oțelul Galați. Conducerea clubului a decis să nu se mai bazeze pe serviciile mele din motive de indisciplină. Îmi pare rău dacă am greșit cuiva cu ceva. Galațiul rămâne a doua mea casă, vă mulțumesc tuturor celor din staff și din conducere, nu am nimic cu nimeni, încă o dată mă repet, vă doresc să rămâneți în prima ligă și să vă salvați, baftă tuturor! Hai, Oțelul”, a scris Ștefan Bană pe rețelele de socializare.

Cifrele sezonului și problemele medicale din toamnă

Și totuși, cum s-a ajuns la o despărțire atât de bruscă după un sezon în care jucătorul a primit numeroase șanse?

Otelul Galați continua cu antrenorul Stjepan Tomas. Conrado și Ciobanu semneaza până în 2027RecomandăriOtelul Galați continua cu antrenorul Stjepan Tomas. Conrado și Ciobanu semneaza până în 2027

Statistica arată un parcurs destul de consistent pentru tânărul mijlocaș.

Ștefan Bană a jucat 23 de meciuri în acest sezon pentru Oțelul Galați. În această perioadă petrecută pe teren, fotbalistul a marcat 4 goluri și a oferit 4 pase decisive pentru colegii săi. În prezent, cota sa de piață pe site-ul de specialitate Transfermarkt se ridică la 350.000 de euro.

Iar contextul medical din trecutul recent nu trebuie ignorat. În toamna anului 2025, mai exact în luna octombrie, conducerea clubului Oțelul Galați a anunțat public că fotbalistul se confruntă cu o depresie și că urmează ședințe de terapie (o situație delicată, apărută pe fondul distanței față de casă).

Otelul Galați prelungeste contractul antrenorului Stjepan Tomas până în 2026RecomandăriOtelul Galați prelungeste contractul antrenorului Stjepan Tomas până în 2026

Reacția conducerii din trecut și viitorul jucătorului

Președintele Cristi Munteanu oferea la acea vreme versiunea oficială a clubului cu privire la dificultățile de adaptare ale tânărului mijlocaș.

„Din păcate și pentru noi și pentru el, a intrat într-o ușoară depresie. Este la tratament, la psiholog. Cum sunt tinerii de azi, a avut o urcare fulminantă la noi, într-un timp scurt. Este prima lui plecare de acasă, e un timp mai sensibil, cu multe calități de fotbalist. Suntem alături de el și facem tot posibilul să își revină. Nu îl forțăm, îl așteptăm mai puternic”, declara oficialul gălățenilor în luna octombrie.

Să fie acest episod de indisciplină un pas înapoi major în cariera sa? Cert e că, după rezilierea împrumutului cu Oțelul, Ștefan Bană ar urma să se întoarcă la Universitatea Craiova. Dacă formația din Bănie se va baza pe serviciile lui în sezonul următor din Superliga sau dacă mijlocașul va fi direcționat către un nou împrumut în perioada de mercato.

f 𝕏

Cătălin Lazăr este jurnalist sportiv cu o experiență de peste 10 ani, specializat în fotbalul intern românesc. Contribuitor cheie la Dolce Sport, analizează SuperLiga, Cupa României, transferurile și rezultatele, oferind perspective aprofundate asupra fenomenului fotbalistic autohton. Articolele sale reprezintă o resursă esențială pentru fanii dedicați și pasionații de sport.

Citește în continuare

Fotbal Intern

Cele mai citite din Fotbal Intern

Mai multe din Fotbal Intern

Vezi tot →
0 comentarii

Lasă un comentariu