Live 2 în direct
Toate →
Fotbal Intern

Rădoi, discurs șoc după 9 șuturi încasate – zici că stăm doar la grătar

aprilie 10, 2026
4 min citire 0 comentarii

Mirel Rădoi, antrenorul FCSB, a ieșit la atac în conferința de presă dinaintea meciului cu Oțelul. Vizibil afectat de înfrângerea cu FC Botoșani, tehnicianul a avut un discurs extrem de dur la adresa atitudinii jucătorilor săi. Roș-albaștrii se pregătesc de duelul cu gălățenii (sâmbătă, ora 20:00), meci cheie în lupta pentru barajul de Conference League, unde ocupă locul 2 în play-out, la un singur punct de liderul UTA.

Oțelul, un adversar periculos

Prima parte a conferinței a fost dedicată adversarului de sâmbătă. Rădoi a analizat la rece Oțelul, o echipă pe care o consideră mai dinamică decât Botoșaniul, deși poate cu o valoare individuală mai mică. El a identificat deja și punctul slab pe care FCSB l-ar putea exploata.

„Ne așteaptă o partidă dificilă, așa cum au fost până acum și cum vor fi. Se pare că în acest sezon ne așteaptă meciuri grele, indiferent de numele adversarului, de competiție sau dacă jucăm acasă sau în deplasare. Oțelul e o echipă mult mai dinamică decât FC Botoșani. Poate valoarea individuală e puțin mai scăzută, dar au o dinamică mult mai bună pe faza de atac, iar pe faza de apărare își asumă mult mai mult duelurile unu contra unu. Aici ar putea fi o zonă pe care am putea să o exploatăm și să câștigăm mai multe dueluri în ofensivă. Nu va fi o partidă deloc ușoară. Cei de la Oțelul au foarte multe momente în care aruncă mingile în spatele adversarului, pentru că au jucători foarte rapizi în benzi. Va fi un meci interesant pentru spectatori, sper să nu fie foarte greu pentru noi”, a declarat Mirel Rădoi.

Rănile meciului cu Botoșani

Numai că discursul s-a schimbat radical când discuția a ajuns la eșecul din etapa trecută. Antrenorul a dezvăluit o statistică îngrijorătoare: nu mai puțin de 9 șuturi încasate de FCSB au venit după mingi pierdute de propriii jucători. Pe bune, cum se poate așa ceva?

„Ultima partidă a fost frumoasă pentru spectatorii neutri, pentru noi a fost dureroasă. Am observat că FC Botoșani a avut 9 șuturi după mingi pierdute de noi. Foarte multe greșeli personale și trebuie să le rărim. Valoarea jucătorilor este peste medie și aceste greșeli trebuie să dispară”, a tunat Rădoi. Iar încercările de a remedia situația se lovesc de probleme vechi. „Am vorbit cu jucătorii, am avut ședințe și analize și am încercat să le remediem. Dar nu cred că putem face noi ce nu s-a realizat în ultimele 8 luni. Vor mai fi greșeli, dar nu asta e marea problemă. Important e să fie mici, în zonele pe care noi le alegem. Nu aproape de poartă.”

Presiune, viitor incert și promisiuni

Rădoi a încercat să găsească și explicații pentru avalanșa de erori. Presiunea ratării play-off-ului și viitorul incert al unor jucători ar putea fi cauzele, dar tehnicianul a ținut să-i asigure pe fotbaliști că nu a venit să dea pe nimeni afară.

„Pentru aceste greșeli pot fi multe cauze. Și presiunea necalificării în play-off și cea a rămânerii în locurile 7-8, poate unii nu-și cunosc viitorul din vară. Noi am încercat să transmitem că venirea noastră nu înseamnă verdicte clare asupra jucătorilor. Am venit să aducem un plus, nu să dăm jucători afară. Am vorbit cu jucătorii și am avut un răspuns pozitiv. Acum trebuie să se vadă și pe teren, în fața suporterilor. Trebuie să-i aducem în număr tot mai mare la stadion. Dacă nu de acum, atunci din vară.”

„Ar fi zis că noi aici stăm doar la grătar”

Cel mai dur moment al conferinței a venit la final. Rădoi s-a declarat un tip „încăpățânat” și a refuzat să accepte că nivelul arătat la Botoșani este adevărata valoare a echipei. „Eu sunt încăpățânat, accept foarte greu anumite lucruri. Nu accept că asta e valoarea echipei și a jucătorilor. Înțeleg că putem pierde, dar nu fără luptă.”

Asta nu accept.

Și a continuat cu o comparație usturătoare, care spune totul despre atitudinea jucătorilor săi. „Dacă cineva venea de afară și vedea meciul de la Botoșani și vedea cum am interpretat fazele, ofensiv, defensiv, tehnic și tactic, ar fi zis că noi aici stăm doar la grătar. Și eu, după ce am văzut, pot explica greu lucrurile.”

Singura scuză găsită, pe care și-a asumat-o integral, a fost o posibilă stare de oboseală a jucătorilor. „Au acuzat o stare de oboseală, după încărcătura din pauza provocată de meciurile naționalei. Asta îmi asum eu și staff-ul. Am văzut și noi după meci”, a încheiat antrenorul.

f 𝕏

Cătălin Lazăr este jurnalist sportiv cu peste 8 ani de experiență, specializat în fotbalul internațional, în special Premier League și La Liga. Contribuțiile sale la Dolce Sport, una dintre cele mai importante publicații sportive din România, îl fac o sursă de referință pentru analiza transferurilor și a performanțelor echipelor de top.

Citește în continuare

Fotbal Intern

Cele mai citite din Fotbal Intern

Mai multe din Fotbal Intern

Vezi tot →
0 comentarii

Lasă un comentariu