Scoruri rezultate recente
Toate →
Fotbal Intern

Reactia furioasa a antrenorului de la Otelul. Ce s-a intamplat dupa remiza cu Metaloglobus

mai 2, 2026
3 min citire 0 comentarii

Oțelul Galați a scos in extremis un punct pe teren propriu în fața celor de la Metaloglobus. Echipa antrenată de Stjepan Tomas a terminat la egalitate, scor 2-2, un meci de coșmar în care oaspeții au condus cu două goluri la pauză.

Dus rece la pauza pentru galateni

Cum se poate ca o echipă favorită să intre la cabine condusă la o diferență de două goluri? Asta s-a întrebat probabil tot stadionul la finalul primei reprize. Formația pregătită de Florin Bratu, în vârstă de 46 de ani, a profitat din plin de apatia gazdelor. Metaloglobus (o formație deja retrogradată, după cum arată calculele) a lovit rapid și a redus la tăcere tribunele gălățene.

Iar lucrurile păreau să se îndrepte spre un dezastru total pentru gazde. Numai că repriza secundă a adus o cu totul altă dinamică pe gazonul încins. Atacantul Patrick a ieșit la rampă și a semnat o „dublă” salvatoare de moral. Datorită acestor două reușite, Oțelul a smuls un punct și a rămas pe locul 5 în clasamentul din play-out.

Supararea lui Stjepan Tomas la vestiare

Dar hai să vedem ce s-a întâmplat la flash-interviuri. Tehnicianul croat în vârstă de 50 de ani nu și-a menajat deloc elevii. Pe baza informațiilor publicate recent de Gsp, antrenorul a răbufnit la adresa atitudinii din prima parte a jocului.

„Am spus înainte de meci că nu va fi ușor. Eram favoriți, dar dacă intrăm așa în meci… Nu am avut spirit, agresivitate, iar adversarul a înscris de două ori. A fost greu să revenim, dar am arătat că avem caracter și am luat un punct. Nu am fost mulțumit, am pregătit echipa toată săptămâna și le-am spus că va fi cel mai greu meci din campionat, nu există meciuri ușoare. Dacă nu intri pe teren cu mentalitatea potrivită, se întâmplă astfel de lucruri. Ciobanu a simțit ceva de la meciul trecut, nu era 100%. Când a intrat, a simțit ceva muscular. Sperăm să îl recuperăm. Avem un meci pe teren propriu cu Farul, iar apoi în deplasare cu Petrolul. Sper ca jucătorii să înțeleagă că dacă nu vom avea mentalitatea potrivită, nu vom câștiga puncte”, a declarat Stjepan Tomas.

Cifrele și atitudinea vorbesc de la sine.

Parcurs cu oscilatii pe banca tehnica

Stai puțin să analizăm parcursul recent al echipei. De când a preluat banca tehnică, Tomas a avut parte de un adevărat roller-coaster emoțional și sportiv. Debutul său a fost marcat de un eșec în deplasare, un 1-2 pe terenul celor de la Unirea Slobozia. Și totuși, la primul meci acasă sub comanda croatului, echipa s-a trezit (reușind o victorie clară cu 2-0 în fața lui Hermannstadt).

A urmat apoi acel duș cu gheață de pe Arena Națională. FCSB i-a administrat Oțelului o înfrângere drastică, scor 0-4. Gălățenii s-au repliat la revenirea pe propriul teren, unde au trecut de UTA Arad la limită, scor 1-0. Iar chiar înaintea acestui joc plin de tensiune cu Metaloglobus, băieții lui Tomas bifaseră un alt rezultat de egalitate, 1-1 în deplasarea de la FC Botoșani. Pentru trupa de la malul Dunării urmează acum o confruntare acasă cu Farul Constanța și o deplasare pe terenul celor de la Petrolul Ploiești.

f 𝕏

Cătălin Lazăr este jurnalist sportiv cu peste 8 ani de experiență, specializat în fotbalul internațional, în special Premier League și La Liga. Contribuțiile sale la Dolce Sport, una dintre cele mai importante publicații sportive din România, îl fac o sursă de referință pentru analiza transferurilor și a performanțelor echipelor de top.

Citește în continuare

Fotbal Intern

Cele mai citite din Fotbal Intern

Mai multe din Fotbal Intern

Vezi tot →
0 comentarii

Lasă un comentariu