Deplasarea de la Istanbul pentru barajul de Mondiale cu Turcia, pierdut de România cu 1-0, a lăsat un gust amar pentru membrii Generației de Aur prezenți la meci. Gică Hagi, Gică Popescu, Florin Răducioiu și Ilie Dumitrescu au urmărit cu amărăciune, dintr-o lojă a arenei Beșiktaș, cum naționala a ratat calificarea. Pentru Tibor Selymes, însă, experiența a fost dublu neplăcută.
Pățanie în Piața Taksim
Fostul internațional a fost victima hoților de buzunare la scurt timp după ce a aterizat pe pământ turcesc. E drept că nu se aștepta la așa ceva. Selymes, care acum o pregătește pe divizionara secundă Politehnica Iași, a povestit cum s-a întâmplat totul, într-un mod aproape incredibil.
„În nici 30 de minute de când am ajuns la Istanbul, am rămas fără telefon. După ce ne-am cazat, am luat taxiul până în centru, pentru o scurtă plimbare. După câteva minute, în zona Pieții Taksim, am văzut că nu mai am telefonul. Nu am simțit nimic când mi-a dispărut! Am făcut reclamație la Poliție, însă nu am vreo așteptare legată de recuperarea lui”.
Pe bune, cum să nu simți absolut nimic?
Analiza înfrângerii cu Turcia
Dincolo de incidentul personal, fostul fundaș stânga al tricolorilor a analizat și eșecul naționalei în meciul decisiv de joia trecută. Acesta a identificat câteva motive clare pentru înfrângerea care ne-a oprit drumul spre cel mai important turneu fotbalistic al lumii.
„Din păcate, rezultatul nu a ieșit, superioritatea Turciei, lipsa de comunicare dintre Man și Rațiu de la golul lor și lipsa noastră de șansă la bara pe care am avut-o fiind decisive”, a explicat Selymes.
O revedere pe cont propriu
Dar, în ciuda rezultatului prost și a telefonului furat, expediția a avut și o parte frumoasă. Revederea cu foștii colegi din națională a fost un moment special, organizat independent de Federația Română de Fotbal (FRF).
„Noi am fost pe cont propriu în Turcia, nu s-a implicat Federația Română de Fotbal, nu am deranjat naționala actuală. M-am bucurat enorm să stăm din nou împreună, fiecare venind cu soția. Am depănat amintiri, a fost o atmosferă foarte frumoasă între noi”, a încheiat fostul internațional.































Lasă un comentariu