Mandatul lui Mircea Lucescu la echipa națională s-a încheiat după eșecul din barajul pentru Campionatul Mondial, 0-1 cu Turcia la Istanbul. Fostul internațional Basarab Panduru (55 de ani) a analizat perioada de un an și 7 luni petrecută de „Il Luce” pe banca tehnică și a tras o concluzie amară, considerând că selecționerul nu a reușit să-și pună amprenta asupra echipei.
Verdict tranșant de la Panduru
Prezent în studioul Prima Sport, Basarab Panduru a susținut că Mircea Lucescu a avut intenții bune, dar realitatea din teren l-a lovit rapid. Fostul mijlocaș este de părere că selecționerul a realizat că nivelul jucătorilor nu era cel la care se aștepta, în ciuda faptului că a încercat să aducă la lot cei mai în formă fotbaliști ai momentului.
Panduru a fost direct. „El chiar a crezut că poate să facă treabă, după ce i-a văzut pe jucători a fost altceva. Eu îmi aduc aminte că mereu a zis că trebuie să ne antrenăm mai mult, venim neantrenaţi, şi-a dat seama că ceva nu e în regulă. Noi acum, tot anul, practic am venit cei mai buni jucătorii, cei mai în formă, care jucau… Nu cred că rămânem cu multe după mandatul lui Lucescu”, a spus Panduru.
Problemele de sănătate care au precipitat finalul
Iar finalul mandatului a fost marcat și de un incident neplăcut. Duminică, în timpul antrenamentului „tricolorilor”, Mircea Lucescu (80 de ani) a acuzat probleme de sănătate. Acesta a leșinat și a fost transportat de urgență la spitalul Universitar, unde a fost internat. Din fericire, starea sa este stabilă în acest moment.
Din cauza acestor probleme, Lucescu nu a mai făcut deplasarea la Bratislava pentru meciul amical cu Slovacia. Mai mult, a precizat că mandatul său la cârma echipei naționale a ajuns la final.
Bilanțul unui mandat de 19 luni
Hai să vedem ce spun cifrele, dincolo de opinii. Înțelegerea dintre Lucescu și Federație urma să expire abia în vara anului 2026. În cele un an și 7 luni petrecute pe bancă, tehnicianul a condus naționala României în 17 partide.
Bilanțul este de 11 victorii, o singură remiză și 5 înfrângeri. În toată această perioadă, Lucescu a utilizat nu mai puțin de 45 de jucători, semn că a căutat constant soluții pentru a revitaliza echipa.
Cifrele, la prima vedere, nu par deloc rele.
Numai că miza reală, calificarea la un turneu final, a fost ratată în meciul decisiv cu Turcia.
Hagi, pregătit să preia ștafeta
Odată cu plecarea lui Mircea Lucescu, postul de selecționer a rămas vacant. E drept că discuțiile au apărut imediat, iar principalul nume vehiculat pentru înlocuirea sa este cel al lui Gheorghe Hagi. dacă „Regele” va prelua, în sfârșit, destinele echipei naționale.


































Lasă un comentariu