România a pierdut cu 0-2 amicalul cu Slovacia, disputat la Bratislava, iar la finalul meciului spiritele au fost încinse. Ianis Hagi (27 de ani) a fost extrem de supărat și a fost pus în fața unei întrebări directe despre posibila venire a tatălui său, Gică Hagi, pe banca naționalei.
Supărare maximă la Bratislava
Tricolorii au dezamăgit din nou. După o campanie ratată de calificare la Mondialul din 2026, meciul cu Slovacia trebuia să fie un nou început, numai că lucrurile nu au stat deloc așa. V-ați fi așteptat la altceva? Ianis Hagi, unul dintre liderii echipei, nu și-a ascuns frustrarea la finalul celor 90 de minute.
Întrebarea care l-a încolțit pe Ianis
Direct pe gazon, un reporter l-a întrebat pe Ianis dacă știe cine va fi noul selecționer, aluzie directă la zvonurile care îl dau pe Gică Hagi ca favorit pentru post. Mijlocașul a evitat un răspuns tranșant, pasând responsabilitatea către conducerea federației.
„Nu știu cine va fi noul antrenor, nu am comunicat cu domnul președinte. Ne-am concentrat doar pe meci, pe analiză. Cei de sus o să ne comunice când o să aibă pe cineva”, a declarat Ianis.
Pe bune, era și greu să spună altceva.
Un apel la răbdare pentru suporteri
Dar, dincolo de discuția despre selecționer, Ianis a ținut să transmită un mesaj fanilor, cerându-le să nu abandoneze echipa după aceste rezultate nefaste. A promis o schimbare de atitudine din vară.
„Trebuie să închidem acest capitol și să mergem înainte. Lumea să nu-și piardă încrederea în noi. O să avem o altă față din vară, o să muncim să aducem rezultate României”, a promis el. Apoi a insistat: „Avem foame de victorie, de succes. Lumea să nu-și piardă încrederea în noi”.
Mesaj pentru Mircea Lucescu
Pentru Mircea Lucescu, meciul de la Bratislava a fost ultimul pe banca tehnică (o decizie anunțată anterior), iar Ianis Hagi i-a transmis un mesaj de suflet, arătând o latură umană a situației.
„Sănătate domnului Lucescu, să petreacă mai mult timp cu familia. Știu ce înseamnă să-ți plece tatăl de acasă”, a spus mijlocașul echipei naționale.
Acum, pentru națională urmează o pauză scurtă, cu două meciuri amicale programate în luna iunie, înainte de startul oficial al noii campanii. România va debuta în grupa din Liga Națiunilor pe 25 septembrie 2026, într-o deplasare dificilă, contra Suediei.


































Lasă un comentariu