România a pierdut cu 1-0 meciul de baraj cu Turcia și a ratat calificarea la Campionatul Mondial. Ionuț Radu (28 de ani), portarul naționalei, a fost vizibil afectat la finalul partidei, oferind o reacție plină de amărăciune în care a vorbit despre greșeli, dezamăgire și viitorul incert.
Dezamăgire incredibil de mare
Portarul de la Celta Vigo abia și-a găsit cuvintele la interviul de după meci. Prezența sa fusese incertă (Lucescu îl chemase de urgență pe Popescu de la Craiova), dar în final a apărat, fără să poată însă interveni la golul lui Ferdi Kadioglu. Radu a descris o cădere totală a moralului în tabăra tricolorilor.
„La început de joc au fost pozitive trăirile. Acum trăim o dezamăgire incredibil de mare. Nu ne-a ieșit absolut deloc jocul, am făcut foarte multe greșeli pe construcție, asta ne-a costat. Am avut puțină neșansă, nu știu dacă se poate numi așa, poate trebuia să creăm mai mult. Este o dezamăgire mare, nu știu ce să zic, trebuie să ținem capul sus și să o luăm de la capăt. Altfel ne ducem în jos, trebuie să începem de la zero din nou și cu sufletul pentru România”, a declarat Radu.
„Am făcut foarte multe greșeli”
Iar Radu a insistat pe problemele din jocul echipei, recunoscând superioritatea adversarului. „Nu ne-a ieșit jocul, nu am ce să zic mai mult. Am făcut foarte multe greșeli pe construcție, ei au jucători cu foarte mare calitate și, când avem ocazia, trebuie să profităm de micile greșeli pe care le fac. Am încercat, nu ne-a reușit și asta este.”
Întrebat despre o posibilă plecare a selecționerului Mircea Lucescu, portarul a negat că s-ar fi discutat așa ceva în vestiar. „Domnul Lucescu nu a pronunțat nimic despre asta (n.r. – plecare) și dânsul este foarte dezamăgit. Toată lumea este. Nu prea sunt cuvinte să explic ce s-a întâmplat în seara asta. Toată lumea era încrezătoare la maximum, nu înțelegem de ce s-a întâmplat asta. Așa a vrut Dumnezeu să se întâmple. Acum ținem capul sus și o luăm de la capăt, toți împreună.”
Ce se joacă? Nimic!
Dar ce urmează pentru națională?
Pe bune, cum să te mai motivezi pentru un meci fără miză după un asemenea eșec? Si aici portarul a părut complet debusolat, fără să știe exact ce miză mai are următorul meci, programat marți. „Ce urmează? Abordăm meciul… (n.r. – de marți) o să fie greu. Noi toți ne așteptam la o viitoare finală. Momentan, acum nu știu ce să fie, amical, habar nu am, ce se joacă? Nimic. Amical, asta este, vedem.”
Scuze pentru suporteri
În finalul intervenției sale, Ionuț Radu a ținut să transmită un mesaj fanilor români care au făcut deplasarea la Istanbul și celor de acasă, cărora le-a prezentat scuze în numele întregii echipe.
„Când venim la națională dăm totul. Noi suntem primii care suntem cei mai dezamăgiți. Înțeleg suporterii care au venit în număr mare la Istanbul, ne doare pentru ei. Puteam să le oferim o bucurie celor din țară după atâția ani, ne pare rău, nu am reușit, ne cerem scuze”, a încheiat portarul naționalei.
Turcia, în schimb, merge mai departe. Va juca finala barajului pe 31 martie 2026, în deplasare, cu învingătoarea dintre Slovacia și Kosovo.


































Lasă un comentariu