Live 1 în direct
Toate →
Fotbal Intern

Mihai Rotaru l-a invitat pe un jurnalist la bătaie – „Hai afară să ne batem!”

aprilie 22, 2026
3 min citire 0 comentarii

Jurnalistul Decebal Rădulescu a povestit un episod incredibil petrecut la începutul săptămânii, avându-l protagonist pe Mihai Rotaru. Patronul Universității Craiova l-a acuzat pe omul de presă că ar fi rapidist și i-a propus să iasă afară pentru a-și regla conturile.

Întâlnire neașteptată la sală

Totul s-a petrecut într-o sală de forță din nordul Capitalei, unde cei doi s-au întâlnit întâmplător. Decebal Rădulescu a relatat cum a început dialogul cu acționarul de la Universitatea Craiova, care părea inițial foarte relaxat.

„M-am întâlnit cu domnul Rotaru, undeva în nordul Bucureștiului. Părea relaxat pentru că a bătut Craiova. Ne-am salutat, l-am întrebat care e mai în vârstă, a zis că «eu», deci i-am întins mâna. Eram într-o sală de sport, zice: «Asta e bicicleta mea!». S-a nimerit să fim acolo, între două aparate. Mi-a povestit o grămadă de lucruri. Ce planuri are… să ia campionatul. Nu e mulțumit că U Cluj se află unde se află, mi-a amintit și de meciul cutare, meciul cutare: «Uite, și cu voi…»”, a povestit jurnalistul.

Acuzația de rapidism și invitația la bătaie

Discuția a alunecat rapid spre simpatiile sportive ale jurnalistului, Mihai Rotaru sugerând că acesta ar fi un susținător al Rapidului. „Sugera că sunt rapidist, i-am zis: «Bă, nene, lasă asta cu rapidismul, că eu sunt jurnalist, îmi fac meseria».”

Numai ca lucrurile nu s-au oprit aici. Ba chiar au escaladat într-un mod complet neașteptat. „Mai mult mă acuza că sunt. Și îmi zice apoi: «Hai afară să ne batem!».”

Pe bune, cum să reacționezi la așa ceva? Răspunsul lui Rădulescu a fost unul pe măsură: „Zic: «De ce să ne batem?». Nu era tensionat dialogul, poate a glumit”.

Tensiunea crește: „Ești prea rău, prea obraznic”

Departe de a se fi calmat, patronul oltenilor a insistat cu propunerea sa. Potrivit lui Decebal Rădulescu, Rotaru i-ar fi spus din nou: „Hai afară să ne batem!”.

Pus în fața acestei situații, jurnalistul a cerut o explicație. „De ce? Dă un motiv”, a întrebat el. Justificarea lui Mihai Rotaru a fost scurtă și la obiect: „Ești prea rău, prea obraznic”. În replică, Rădulescu i-a lansat o contra-invitație: „Hai la emisiune, să spui ce ai de spus”.

Finalul? O strângere de mână

Lucrurile s-au calmat rapid.

Iar Decebal Rădulescu a povestit cum s-a încheiat totul, luând episodul ca pe o glumă. Cert e că momentul de tensiune s-a risipit la fel de repede cum a apărut, totul terminându-se cu o împăcare.

„Începuse să mi se urce și mie sângele în cap și a venit (n.r. să bată palma): «Să trăiești, sănătate, noroc, la mulți ani!». Cred că a glumit și el, probabil a trecut repede peste, a fost simpatic până la urmă. Eu zic că am încheiat, cred că a glumit. E un domn simpatic, serios, am luat-o ca pe o glumă. S-a terminat relaxată povestea, a fost o glumă, o poantă”, a concluzionat jurnalistul.

f 𝕏

Cătălin Lazăr este jurnalist sportiv cu peste 8 ani de experiență, specializat în fotbalul internațional, în special Premier League și La Liga. Contribuțiile sale la Dolce Sport, una dintre cele mai importante publicații sportive din România, îl fac o sursă de referință pentru analiza transferurilor și a performanțelor echipelor de top.

Citește în continuare

Fotbal Intern

Cele mai citite din Fotbal Intern

Mai multe din Fotbal Intern

Vezi tot →
0 comentarii

Lasă un comentariu