Scoruri rezultate recente
Toate →
Fotbal Intern

Săpunaru îl pune la zid pe Pederzoli și îl dă exemplu pe Mihai Stoica la Rapid

aprilie 28, 2026
3 min citire 0 comentarii

Rapid traversează o criză profundă, fără victorie de cinci meciuri, iar scandalurile se țin lanț în Giulești. Fostul căpitan Cristian Săpunaru a pus degetul pe rană și a identificat o problemă majoră la nivelul conducerii, arătând direct spre directorul sportiv Mauro Pederzoli.

Lipsa unui paratrăsnet

Săpunaru consideră că principala cauză a căderii din play-off este lipsa unui oficial care să iasă public și să preia din presiunea imensă de pe umerii jucătorilor. Fostul fundaș a făcut o paralelă neașteptată cu marea rivală, FCSB, și cu managerul acesteia, Mihai Stoica. E drept că modelul propus este unul controversat.

„Presiunea se duce direct pe echipă, nu e nimeni să o preia. Uite, eu am avut cu Mihai Stoica 10 scandaluri, dar de fiecare dată când era ceva în jurul FCSB-ului ieșea și se certa cu toți, să ia presiunea de pe echipă”, a declarat Săpunaru la emisiunea Fotbal Club de la Digi Sport.

Dar cine să facă asta în Giulești?

Pederzoli, directorul tăcut

Aici, Săpunaru a fost tranșant. El l-a vizat direct pe directorul sportiv italian, Mauro Pederzoli, acuzându-l de pasivitate totală de la venirea sa în club. Până la urmă, care e rolul său dacă nu comunică?

„Pe Pederzoli nu l-am văzut să zică ceva de când a venit la Rapid, să spună ceva, să răspundă la ceva din calitatea de director sportiv la Rapid. Nu am nimic cu dânsul, dar…”, a punctat fostul căpitan. Iar intervențiile sporadice ale acționarului Victor Angelescu nu par să fie suficiente. „La Rapid nu e nimeni care să vorbească. Mai iese Angelescu, dar atât”.

Gâlcă nu ar trebui să plece

În privința antrenorului Costel Gâlcă, Săpunaru este de părere că o nouă schimbare pe banca tehnică nu ar rezolva nimic. Acesta a amintit că strategia „șocului la echipă” a mai fost încercată în Giulești, fără succes.

„Nu ar trebui să plece Gâlcă. S-a mai întâmplat chestia asta, să se producă un șoc și nu a salvat nimeni”, a spus el, adăugând că moralul este la pământ în tot lotul. „Nu știu dacă a pierdut Gâlcă vestiarul. Senzația mea este că sunt căzuți toți. E treaba antrenorului să-i ridice, dar e și treaba jucătorilor.”

Probleme adunate în vestiar

Căderea Rapidului nu are însă o singură cauză. Săpunaru a enumerat o serie de probleme care, adunate, au dus la situația actuală. Pe lângă lipsa de comunicare din partea conducerii, au contat și alți factori.

„S-a accidentat și Vulturar, o piesă importantă în angrenaj, a mai fost și scandalul Gâlcă – Dobre. S-au adunat multe”, a explicat acesta. Fostul internațional a readus în discuție și o temă mai veche, legată de numărul de jucători români din lot. „Eu, repet, nu am nimic cu străinii, dar am mai spus: de fiecare dată când au fost mai mulți români au câștigat mai multe meciuri.”

Declarația lui Săpunaru vine în contextul în care chiar jucătorii au recunoscut public problemele, așa cum a remarcat și fostul lider al giuleștenilor. „Jucătorii au ieșit și au spus ce se întâmplă la Rapid, au dat declarație după meci. A spus Onea după meci că trebuie să realizeze la ce echipă sunt.”

f 𝕏

Cătălin Lazăr este jurnalist sportiv cu peste 8 ani de experiență, specializat în fotbalul internațional, în special Premier League și La Liga. Contribuțiile sale la Dolce Sport, una dintre cele mai importante publicații sportive din România, îl fac o sursă de referință pentru analiza transferurilor și a performanțelor echipelor de top.

Citește în continuare

Fotbal Intern

Cele mai citite din Fotbal Intern

Mai multe din Fotbal Intern

Vezi tot →
0 comentarii

Lasă un comentariu