Mijlocașul Ștefan Bană, în vârstă de 21 de ani, a provocat un episod complet neașteptat în cantonamentul celor de la Universitatea Craiova. Proaspăt revenit după împrumutul la Oțelul Galați, fotbalistul a apărut la baza de pregătire din Bănie îmbrăcat exact în echipamentul rivalei FCSB.
Cum a apărut Ștefan Bană în baza sportivă din Bănie
Jucătorii antrenați de Filipe Coelho au intrat instant într-o stare de șoc când și-au văzut colegul. Și pe bună dreptate, până la urmă nu vezi în fiecare zi un fotbalist sub contract cu echipa lui Mihai Rotaru afișând culorile roș-albastre la antrenament.
Pe spatele tricoului purtat de Bană era imprimat numele lui Joao Paulo. Acesta este fostul său coleg de la Galați, pe care Gigi Becali l-a cumpărat în luna februarie 2026 pentru suma exactă de 600.000 de euro.
RecomandăriFCSB ofera 1 milion de euro pentru Stefan Pirgic. Rapid și Craiova il vor pe mijlocasul sarb
Mijlocașul mai are contract cu Universitatea Craiova pentru încă două sezoane pline. Nu se știe exact dacă vestiarul i-a reproșat direct această alegere vestimentară (având în vedere tensiunea uriașă de la echipă în acest punct al sezonului).
Reacția oficialilor de la Universitatea Craiova
Conducerea clubului oltean a încercat să gestioneze rapid situația. Pe baza informațiilor obținute de Prosport, oficialii au confirmat subtil întâmplarea controversată, dar au preferat să amâne orice măsură internă.
Miza sportivă este pur și simplu prea mare în acest moment.
RecomandăriDinamo. FCSB 1-2. Kennedy Boateng pleaca din Stefan cel Mare dupa 75 de meciuri
Dar oare cum gestionezi un astfel de moment în plină luptă pentru trofee? Oltenii sunt focusați 100% pe cele două meciuri decisive cu U Cluj, partide care vor desemna câștigătoarea Cupei și ar putea decide titlul în Superliga pentru sezonul 2025-2026.
Într-o declarație oficială oferită presei, reprezentanții clubului au explicat poziția actuală:
„Avem dubla cu Universitatea Cluj şi nu ne stă gândul la altceva. În ceea ce îl priveşte pe Bană şi situaţia de la Galaţi, trebuie să îl ajutăm, dar o să analizăm toată această situaţie la finalul campionatului”.
RecomandăriDinamo. FCSB 1-2. Kennedy Boateng pleaca din Stefan cel Mare dupa ratarea calificarii europene
Scandalul plecării de la Oțelul Galați înainte de meciul cu Farul
Dincolo de episodul cu tricoul, Ștefan Bană vine deja cu un bagaj complicat. El și-a încheiat prematur împrumutul la Oțelul Galați cu un scandal uriaș, chiar înaintea partidei pe care moldovenii au câștigat-o cu Farul Constanța, scor 3-2, în data de 9 mai.
Până la acel moment de ruptură, mijlocașul bifase 5 partide din postura de titular.
Iar motivul plecării pare ireal. Colegii i-au reproșat că a dat muzica prea tare în cantonament, conflictul escaladând rapid cu intervenția căpitanului Diego Zivulic la ușa fotbalistului. Jucătorul lui Mihai Rotaru și-a acuzat direct colegii de la Galați, susținând că Zivulic i-a spart ușa și că au mai existat și alți jucători care au vrut să îl bată.
Explicațiile mijlocașului pe rețelele de socializare
Pentru a-și spune partea de adevăr, jucătorul de 21 de ani a apelat la internet. Într-o postare amplă pe platformele de socializare, Bană a detaliat cu lux de amănunte noaptea care i-a încheiat aventura la malul Dunării.
Iată textul integral publicat de fotbalist pe contul său:
„Am văzut tot felul de discuții în presă despre mine și vreau să clarific și eu situația după plecarea mea de la Oțelul Galați. Totul a început de la volumul muzicii. Eu ascultam muzică în camera mea, la maximum, iar Diego Zivulic, (căpitanul echipei), mi-a dat mesaj să dau muzica mai încet. Eu nu i-am văzut mesajul și a venit la mine în cameră să bată la ușă. Nu am auzit când a bătut, iar el a început să țipe și să lovească ușa, după cum se vede în imaginile de aici. După aceea a început să țipe la mine. Nu i-am deschis de frică. L-am sunat pe directorul sportiv al echipei, Cristi Sârghi, care a început să îmi spună că sunt nebun și că am nevoie să merg din nou la un control. I-am spus că eu nu mai vreau să joc la Oțelul Galați, pentru că nu am venit să mă bat cu nimeni, am venit să joc fotbal. Nu este prima oară când cineva din echipă mă provoacă sau încearcă să mă bată. Au mai încercat și Paul Iacob și Joao Lameira, după o fentă la antrenament. Sunt total dezamăgit de conducerea Oțelului Galați pentru neseriozitate și îmi pare foarte rău că am fost aruncat ca o măsea stricată, după ce am ajutat clubul să își îndeplinească obiectivul de a rămâne în prima ligă”.
Pentru Universitatea Craiova urmează acum cele două meciuri vitale cu U Cluj, în care se va decide câștigătoarea Cupei și soarta titlului din Superliga.












Lasă un comentariu